Chci peníze na účtu do 15 minut

Nezávazně vyplňte formulář. Zjistíme kdo Vám půjčí. Zatelefonujeme zpět.

Chci vyplnit formulář

Sami si porovnejte všechny nabídky. A sami si vyberte tu nejlepší půjčku.

Porovnám si všech 47 nabídek

Sčítání lidu - Otázky online - Čtěte ZDE

Po deseti letech zde opět máme sčítání lidu. A opět je to spojeno s rozvášněnými emocemi, diskusemi, protesty. Jedna mladá dáma z Brna dokonce podala ústavní stížnost. Sčítání je prý nehorázným zásahem státu do soukromí jednotlivce. Podívejme se na sčítání lidu blíže. Jaká data stát shromažďuje a proč?

Neopodstatněné údaje - Účel poskytnutých informací

Rodné číslo - Bude prý před zpracováním dat vymazáno a slouží jen ke kontrole, zda vyplnili všichni.

Datum narození - První dojem: Na rozdíl od obyčejných občanů nedokáží statistici zjistit datum narození z rodného čísla, proto je třeba datum narození vyplnit zvlášť. Skutečnost: rodné číslo nebude zpracováváno.

Pohlaví - První dojem: Protože z rodného čísla se pohlaví osoby nepozná, je třeba ještě zaškrtnout políčko muž nebo žena. Skutečnost: z rodného čísla by statistici hravě odvodili pohlaví osoby, kdyby však rodné číslo směli zpracovávat.

Státní občanství - Bude zajímavé sledovat, zda například taková událost, jakou je vstup do EU, zamíchala složením obyvatelstva. Zda dochází k výraznější migraci v rámci EU, nebo je to stále jen migrace z východu na západ. V tomto bodě by bylo jistě zajímavé získat ještě statistiky od našich západních sousedů. Pro ně jsme totiž my Češi a Češky stále "kluci a holky z východu".

Bydliště v rozhodný okamžik a Bydliště jeden rok před sčítáním - Bydliště v rozhodný okamžik je naprosto jasné. Stát chce z pochopitelných důvodů vědět, kde jeho občané obvykle bydlí a podle toho plánovat infrastrukturu, dopravu.. Ale bydliště jeden rok před sčítáním? Tento údaj mi není jasný. Trochu to připomíná dobu feudalismu, kdy třeba jen vdát se či oženit do sousední vesnice znamenalo dostat souhlas pána.

Bydliště matky v době narození - Nepochopitelná otázka. Jestli stát chce například plánovat výstavbu nových porodnic tam, kde se před padesáti lety narodilo nejvíce miminek, pak je však tato otázka namístě.

Rodinný stav - Naprostý zásah do soukromí. Do toho státním úředníkům nic není. Nebo je snad tato otázka vedena pouze bohulibým přáním postarat se o vdovy a sirotky?

Registrované partnerství (osob stejného pohlaví) - Homosexuální "živly" je třeba označit a nejlépe rovnou separovat v rezervaci. Jiný důvod pro takto osobní otázku snad ani nemůže existovat. Ten, kdo tuto otázku nechal do formuláři dát je jistě téměř svatý člověk, který sleduje pouze bohulibé úmysly.

Mateřský jazyk - Velmi pochopitelná a smysluplná otázka. Bohužel opravdu jedna z mála.

Národnost - Bude zajímavé sledovat, jak se i v naší zemi pomalu mísí různé národy a kultury. Tato otázka je namístě. Možná některým xenofobním jedincům postupně dojde, že nejsme žádný uzavřený "český ostrov", ale otevřená země uprostřed Evropy. Ostatně podíváme-li se do historie, vždycky to tak bylo, výjimku tvoří snad jen 20. století.

Náboženská víra - Jedni říkají, že Češi s největším podílem ateistů na počet obyvatel na světě jsou bezbožný národ. Jiní v tomtéž mohou vidět jistou míru pokroku a sebevědomí národa. Co si myslíte vy? Nedokázali snad Češi svoji hrdost a sebevědomí například tím, že se v dobách nadvlády katolického kléru hrdě hlásili k husitství, k evangelíkům? Po první světové válce však začal mohutný exodus ze všech církví. Jsou silně věřící národy o tolik lepší, nežli my Češi? Dosti těžko. Pro spousty "věřících" je jejich víra pouze lpěním na tradicích, které je omezuje. Často ani v boha nevěří, ale tradice je tradice... V extrémních případech to pak vede k takovým excesům, jaké lze vidět v muslimských zemích.

Nejvyšší dosažené vzdělání - Na tuto otázku odpovídají lidé po celém světě a státy mezi sebou soupeří, mimo jiné pomocí těchto statistik, kdo je chytřejší. Bohužel víme z praxe, že nejsou všechny školy stejně kvalitní a zejména někteří vrcholní politici či, vysocí státní úředníci či vlivní a bohatí podnikatelé dokazují, že vysokoškolský diplom může být jen cárem papíru.

Titulování je v naší zemi zakořeněno od dob Rakousko-Uherska a První republiky. Bylo by však vhodné si uvědomit, že v době před sto lety býval Pan Inženýr skutečným vzdělancem. Dnes se z prodeje akademických titulů pomalu stává byznys. Titulování se ve spoustě vyspělých zemí také neslyší. Proč někoho oslovovat Pane Inženýre? Copak ten člověk se stydí za svoje pravé jméno? Obvykle ne a spousta těchto lidí nebývá titulem oslovována ráda. Oslovování titulem je však v našich zemích tradice... viz paralela s předchozí otázkou - náboženství.

Obor vzdělání - Opět jedna z mála smysluplných otázek. Možná by bylo dobré doplnit podotázkou "Pracujete v oboru, který jste vystudoval/a?". Na zaměstnání se sice ptá jiná otázka číslo o pár řádek níže, ale z názvu funkce, kterou zaměstnanec vykonává se často obor, kterým se zabývá, nepozná. A co teprve u podnikatelů.

Počet živě narozených dětí celkem - Pochopitelná otázka bez komentáře. Pojďme se podívat dál.

Počet živě narozených dětí v současném (posledním) manželství - Co touto otázkou kdo sleduje, Trend je minimálně v celé Evropě dost jasný. Svateb ubývá, dětí mimo manželství se rodí čím dál víc. Snad se autor dotazníku ptá jen proto, aby si obecně známou pravdu potvrdil. Jestli se však někdo domnívá, že se z tohoto údaje dozví něco nového.

Ekonomická aktivita - Je třeba naplánovat smysluplnou důchodovou reformu. A po zveřejnění těchto statistických dat bude snad už i těm nejnatvrdlejším pracujícím jasné, že ji zaplatí oni. Stát má samozřejmě i jiné zdroje, kde na důchodovou reformu vzít peníze - podíly ve státních podnicích, lepší kontrola předražených státních zakázek, lepší hospodaření se státními penězi, ... ale kdy by politiky donutil z toho brát na důchody? Z čeho by potom (pozn: pouze někteří z nich) brali pro sebe a svoje lobbisty? Raději sečtěme pracující a napočítejme jim daně podle toho, kolik potřebujeme.

Zaměstnání - Víte, co dělá například manažer nebo vedoucí? Nevíte? My také ne. Není to tedy trošku zamotané? Statistici se v tom určitě vyznají, to dá rozum.

Postavení v zaměstnání - K čemu je státním úředníkům tento údaj? Mnohem zajímavější by byl údaj o počtu, ale zejména o produktivitě úředníků placených státem. Mimochodem - údaje o tom, zda jsem zaměstnanec, osvč apod. stát už dávno má. Nebo sociálka a Finanční úřad nejsou státní instituce?

Odvětví ekonomické činnosti - údaj jistě potřebný.

Místo pracoviště nebo školy - ČSÚ zjišťuje úplnou adresu, tedy i ulici a čp. Otázka je zřejmě vedena naivní představou statistiků, že státní úředníci podle tohoto údaje naplánují veřejnou dopravu.

Dopravní prostředek - Čím jezdíte do práce? Nebo chodíte pěšky? Asi se zase zjistí, že za posledních deset let opět ubylo cestujících vlakem. Hmmm. Co tam ti lidé dělají? Vlaky jsou špinavé, mají zpoždění, v poslední době navíc i dost drahé. Tak kdo by s nimi jezdil? Tato otázka je kandidátem na nejlepší otázku dotazníku. Možná si konečně státní úředníci uvědomí, že České dráhy a jejich stav jsou vizitkou práce státního úřednictva.

Doba trvání dojížďky/docházky a Frekvence dojížďky/docházky do místa pracoviště nebo školy - Dojíždíte do práce či do školy deset minut nebo hodinu? A k čemu je tento údaj státním úředníkům dobrý? Aha, už vím. Lidé dojíždějí do práce déle, protože jsou ucpané silnice. Je nutné urgentně zareagovat a silnice rozšířit. Situce je vážná, stavební firmu tedy vybereme bez výběrového řízení.

Způsob bydlení bytové domácnosti a Obydlenost bytu - Bydlíte v bytě, domě, chatě, na ubytovně nebo třeba v zemljance? A kolik je vás tam pohromadě? Stát to zajímá. Zejména na sídlištích Janov některé byty doslova praskají ve švech.

Právní důvod užívání bytu - Cože? Tolik vás bydlí v nájemních bytech? Tak to je třeba vlastníkům domů řádně osladit.

Velikost bytu - počet místností a plocha - Pozorně si přečtěte návod, co vše se do plochy bytu započítává. Doporučujeme tento údaj porovnat s tím, co uvádějí někteří developeři a realitní makléři, když se snaží byt prodat, plochu bytu "nafouknout" a nejraději by do ní započítali i zahradu a příjezdovou cestu.

Poloha bytu v domě - Jinými slovy: ve kterém patře bydlíte? Zajímavý údaj. Nějak nám však nedochází souvislosti. K čemu je užitečný? Jediná možnost se zdá být naplánování správné délky žebříků pro požární auta. Další, kdo může tento údaj využít jsou lidé, ale ti už přes 20 let nejsou vlastněni a řízeni státem.

Plyn - Z tohoto údaje budou mít soudruzi ze Sovětského svazu, pardon z Ruska, radost. Nejen naše závislost na jejich milostivých dodávkách jim působí nevýslovné potěšení.

Teplá voda - Informace o teplé vodě v domácnosti měla určitě význam v 50. či 60. letech. Ale dnes? Není jedno, odkud teplou vodu bereme? Ale možná se některým "šibalům" bude tento údaj hodit jako podpůrný argument pro reklamu typu: "Cože, vy ještě neohříváte vodu pomocí solárního ohřevu? Tak to vyhazujete peníze oknem. Běž nakoupit naše úžasné solární panely a namontovat na střechu..."

Způsob vytápění - Ústřední či etážové vytápění. Ano, stát má skutečnou starost o "svoje ovečky".

Energie používaná k vytápění - Vaše odpověď bude bezpochyby již poněkolikáté zneužita k demagogii či k lobbismu. Pamatujete na dobu, kdy se nás stát snažil za každou cenu přesvědčit, že nejlepším zdrojem vytápění je elektřina? Tentokrát bychom sázeli na to, že předmětem státem posvěceného nátlaku bude vytápění biomasou. Nevíte, co to je? Co je biomasa kdysi nejlépe vysvětlila jedna bývalá blonďatá poslankyně za Stranu zelených v televizní show Jana Krause.

Osobní počítač a připojení k internetu - Pokud si přejete vaši odpověď na tuto otázku doplnit o vaši IP adresu a o všechny údaje z vašeho hard disku, vyplňte sčítací formulář online.

Bankovní i nebankovní menu

Sčítání lidu - Otázky online - Čtěte ZDE - www.finance-pod-kontrolou.cz - 2023 - Kontakt